Stavebníci

Práve tu je 18 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Open Panel

Search

http://www.mediator.vivere.sk/images/slideshov/01%20slide%20b.jpg

Ako sa z účastníkov konania stali účastníci mediácie.

 Stavebníci

 

Keď striehneme z ktorej strany priletí zaucho, nie sme zvedaví z ktorej strany priletí motýľ. (Tomáš Janovic)

 

Spor stavebníka Andreja B. s manželkou proti stavebnej firme Ing. F. xy s.r.o. na základe zmluvy o dielo na výstavbu rodinného domu v Rusovciach. V predmete tejto zmluvy bola jasne definovaná technológia spevneného krytu základov vzhľadom na skutočnosť, že dom sa stavia v zóne s vysokou hladinou spodných vôd.

Po bežnej kontrole stavebného denníka zistil pán B., že do základov neboli vložené špeciálne izolačné materiály tak ako boli uvedené v predmete zmluvy. Okamžite žiadal stavbu zastaviť a tento technologický postup doplniť. Ing. F. to odmietol, že to už nie je možné, že na to jeho stavbyvedúci jednoducho zabudol, ale že  túto ochranu proti vlhnutiu základov urobia vo vonkajšom obale základov, čo je vraj ešte účinnejšie. Túto vec konzultoval pán B. s odborníkom, ktorý to odmietol a poradil mu, aby trval na pôvodnom riešení, alebo odstúpil od zmluvy.

Podľa názoru Ing. F. to bola chyba stavbyvedúceho, ktorého na hodinu prepustil, ale trvá na tom, že poradca pána B. sa neoboznámil s touto novou technológiou a preto nemal právo ju odmietnuť. Podľa jeho názoru k podstatnému porušeniu zmluvy nedošlo a keď chce pán B odstúpiť od zmluvy, žiada uhradiť okrem doterajších nákladov aj materiál špeciálne zakúpený pre túto stavbu a ušlý zisk.

V tejto fáze sa ich vzájomná komunikácia zastavila a pán B. po konzultácií s advokátom uznal ako jediné riešenie podanie žaloby na Okresnom súde, čo oznámil aj Ing.F.

Obaja, po podaní žaloby už účastníci konania však mali záujem na tom, aby sa tieto veci pohli, aby nečakali na termín pojednávania, na rozhodnutie autority, ale aby zobrali veci do vlastných rúk. Ako? Napríklad mediáciou.

O týždeň neskôr sa obaja stretli pred mediátorom, na prvom stretnutí a o 12 dní na treťom sedení podpísali mediačnú dohodu. A aký je jej výsledok?

mediator

 Obidve strany pokračujú v spolupráci s tým, že zástupca stavebnej firmy zaplatí znalecký posudok. Jeho výsledok budú obe strany rešpektovať a to tak, že v prípade neodporúčania novej metódy vonkajšej ochrany základov, ich stavebná firma na vlastné náklady odstráni a vybuduje nové s priamo zapustenou izoláciou. V prípade odporúčania tejto metódy ju stavebná firma bez navýšenia ceny aplikuje.

Navyše, okamžite po podpise mediačnej dohody, stavebník Andrej B. oznámil túto skutočnosť Okresnému súdu, ktorý mu na základe skutočnosti, že účastníci skončili konanie schválením súdneho zmieru, vrátil 90 % zo zaplateného poplatku.

 

Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky

 

Ponúkame Vám profesionálne služby  -  Mediátor - Mgr. Rastislav ZIMA

Ak mate záujem  prekonzultovať konflikt alebo spor, neváhajte a kontaktujte nás kedykoľvek.

Save

Používaním našich stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú dodávať kvalitnejšie služby.